Glas je naš svakodnevni saveznik, kojeg cijenimo samo kada nas iznevjeri. Pobrinite se da uvijek govorite glasno i jasno.
Naš glas nas prati svuda – na poslu, kod kuće, u društvu, u automobilu, kada glasno pjevamo, smijemo se ili čak ljutimo. I svugdje je naš nezamjenjivi, iako nevidljivi, saveznik. Koristimo ga da izrazimo svoje misli, mišljenja, emocije i, na kraju, ali ne i najmanje važno, svoju prisutnost. Ipak: iako je glas nešto tako svakodnevno, često ga uzimamo zdravo za gotovo – sve dok nam ga ne ponestane.
Stvaranje glasa je predivan mehanizam koji počinje u plućima. Kada izdišemo, zrak putuje kroz traheju do grkljana, gdje se nalaze glasne žice. Kada se one dodirnu, zatvaraju se i počinju vibrirati. Ovo stvara zvuk koji naš govorni aparat – od jezika do usana – oblikuje u riječi. Koordinirani pokreti mišića, disanje, zdravlje sluznice – sve to utiče na to koliko glasno, jasno ili slabo zvučimo.
Sve je u redu i super dok god smo na „dobrom glasu“. Šta se dešava kada nam ponestane glasa?
Naš glas može otkazati kada su nam glasne žice preopterećene ili oštećene. Ovo se najčešće dešava zbog pretjeranog pričanja ili vikanja, a i zbog produženog izlaganja prehladama, alergijama ili suhom zraku. Iako su glasne žice fleksibilne, one su također vrlo, vrlo osjetljive: ako su preopterećene, mogu se upaliti, što utiče na snagu ili jasnoću našeg glasa.
Slična stvar se može dogoditi ako ne održavamo pravilne tehnike disanja i govora. Ovi osjetljivi mišići tada mogu biti preopterećeni, što može dovesti do dugoročnih problema. Kada osjetimo blagu promuklost, peckanje u grlu ili poteškoće s govorom, to je znak da našem glasu treba odmor i njega. Važno je ovo otkriti na vrijeme i ne čekati da se stanje pogorša.
Za mnoge ljude, glas nije samo sredstvo komunikacije, već ključni dio njihove profesije. Nastavnici, glumci, pjevači, predavači, novinari – sve su to profesije čiji je temelj upravo glas.
Ali čak i oni koji ne stoje svakodnevno pred publikom ili mikrofonom često se nađu pod uticajem vokalnog naprezanja. Govor u bučnom okruženju, predugo pričanje bez pauze, nepravilna govorna tehnika ili jednostavno previše pričanja u jednom danu – sve to umara glasne žice. Ovome dodajmo još vanjske uticaje: suhe klimatizirane prostorije, alergene, prehlade, stres, refluks, pušenje, alkohol i nedovoljan unos vode.
Rezultat? Iritacija grla, napetost, gubitak glasa i dugotrajni problemi koji zahtijevaju više od samog čaja s medom.
Ne možemo zamijeniti svoj glas – on je dio nas, naš „potpis“, naša lična zvučna boja. Zato zaslužuje posebnu pažnju. Čak i male navike mogu napraviti veliku razliku: pijenje dovoljnih količina tekućine, redovne pauze tokom govora, kontrola disanja i održavanje odgovarajuće vlažnosti u prostoriji. I da – ponekad pomaže samo biti tih nekoliko trenutaka.
Ako smo često vokalno aktivni ili osjećamo da nam je "nešto zaglavljeno" u grlu i glas nam postaje promukao, korisni su i proizvodi koji umiruju iritaciju i vlaže sluznicu. GeloRevoice pastile s jedinstvenim hidrogelnim kompleksom s hijaluronskom kiselinom stvaraju zaštitni film pri kontaktu sa slinom koji prijanja na sluznicu usta i ždrijela. Hidratiziraju, umiruju i podržavaju njenu regeneraciju. GeloRevoice pastile također efikasno ublažavaju bolno grlo i suhi kašalj. Poput nježnog štita koji štiti nas i naš glas od nevidljivog svakodnevnog naprezanja.
Pobrinite se za svoj glas i neka se vaš glas čuje nadaleko.